Sık Sorulan Sorular

EKOSU KİRECİ NASIL YOK EDİYOR?

EKOSU kireci yok etmez. Manyetik alan etkisiyle kirecin iğne yapılı krsital şeklini bozarak küresel aragonit kristallerine dönüştürür. Bu şekle giren kireç hiçbir yüzeye, çamaşırlara, bulaşıklara, saçınıza, makine rezistanlarına tutunamadan suyun içerisinde çözünmüş olarak kalır ve suyla birlikte atılır. Böylece elektrik ve kimyasal sarfetmeden kirecin olumsuz etkileri hissedilmez hale gelir.

KENDİM MONTE EDEBİLİR MİYİM?

Gerek konut gerekse sanayi tip aparatlarımız hiçbir alet ve ustalık gerekmeden herkes tarafından 5 dakika içerisinde monte edilebilir.

TESİSATIMDA DEĞİŞİKLİK GEREKİR Mİ?

EKOSU aparatlar tesisatınızda hiçbir değişiklik yapılmadan boruların üzerine dıştan monte edilir.

FİLTRE DEĞİŞİMİ VEYA BAŞKA MASRAFLARI VAR MIDIR?

Ekosu bir filtre değildir. Oluşturduğu manyetik alan etkisi ile kireç kristallerini zararsız hale getirdiğinden filtre veya kimyasal içermez. Kimyasal madde ve enerji sarfiyatı olmadığından hiçbir işletim maliyeti yoktur. Satın alırken ödediğiniz bedel dışında hiçbir ücret ödemeden ömür boyu kullanabilirsiniz. Bu özelliği ile EKOSU aparatları kireçlenmeye karşı en ekonomik çözümdür.

GARANTİ SÜRESİ NE KADAR?

Ürünlerimiz 2006 yılında T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI onaylı garanti belgesi ile satılma yetkisi almıştır ve bu belgeye göre garanti süresi 3 yıldır. 6502 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanununun 56. maddesi uyarınca garanti belgelerinden bakanlık onayının kaldırıldığı 28.05.2014 tarihine kadar alanında bakanlık onaylı garanti belgesi ile satılan tek ürün olan EKOSU, bu tarihten sonra 10 yıl firma garantisi ve koşulsuz iade garantisi ile satılmaya devam etmektedir. Bu garanti kapsamındaki başvurularınızda, talebinize göre ürün derhal yenisi ile değiştirilir veya iade kabul edilir. Herhangi bir bakım veya onarım için beklemeniz gerekmez.

ELEKTROMANYETİK CİHAZLARDAN FARKI NEDİR?

ELEKTROMANYETİK NEDİR?

Manyetik alan oluşturmanın 2 yolu vardır. Birincisi, manyetize edildiğinde doğal yapısı gereği manyetik alan çizgileri yayan element veya bileşikleri yani mıknatısları kullanmak, diğeri ise elektrik akımı ile manyetik alan üretmektir. Bir bobin etrafına sarılı kablolardan elektrik akımı geçirmek suretiyle bobin merkezinde oluşturulan manyetik alana elektromanyetik alan, bunu oluşturan mıknatıslara ise elektromıkatıs denir. Elektromanyetik alanları ve cihazları kullanarak sudaki kirecin yapısı bozulabilir. Ancak bu teknoloji günümüzde üretilen çok yüksek yoğunluklu manyetik alan üreten mıknatısların (süperiletken) üretilemediği zamanlarda kullanılan bir teknolojidir. Gerek maliyet gerekse uygulama açısından pek te avantajlı olmayan bu teknolojinin yerini günümüzde NdFeBr (Neodmiyum-Demir-Bor) bileşiğinden üretilen manyetik aparatlar almıştır. Maliyetlerinin çok daha makul olması, uygulama açısından kolaylık sağlaması ve elektrik sarfetmemesi de avantajlarıdır.

ELEKTROMANYETİK CİHAZLARLA EKOSU ARASINDAKİ FARK NEDİR?

EKOSU, gerek maliyet gerekse uygulama açısından pek te avantajlı olmayan, üstelik elektrik sarfeden elektromanyetik cihazların yerini alan NdFeBr (Neodmiyum-Demir-Bor) bileşiğinden üretilen manyetik aparattır. Maliyetlerinin çok daha makul olması, uygulama açısından kolaylık sağlaması ve elektrik sarfetmemesi de avantajlarıdır.

NEDEN EKOSU TERCİH EDİLMELİDİR?

Elektromanyetik cihazlardan daha etkilidir.
Ülkemizde elektromanyetik cihazların verimliliğine dair yapılmış üniversite testleri bulunmamaktadır. Oysa EKOSU O.D.T.U. tarafından test edilerek faydaları onaylanmış bir üründür. (Bkz. ODTU test raproru…)
Elektromanyetik cihazlardan çok daha ucuzdur.
Elektromanyetik cihazlardan çok daha kolay monte edilir.
Elektromanyetik cihazlar gibi elektrik sarfetmez.

Buraya tıklayarak dünyada kullanılmakta olan EKOSU benzeri ürünleri, web sitelerini, fiyatlarını görebilir, kıyaslama yapabilirsiniz.

EKOSU APARATLARI BORULARIN DIŞINA MONTE EDİLİYOR. BORU ARASINA MONTE EDİLEN, SU İLE TEMAS EDEN CİHAZLARA KIYASLA ETKİSİ NASILDIR?

Aparatın boru dışına monte edilmesi ile boru içine monte edilmesi arasında hiçbir fark yoktur. Bazı üreticiler bunun aksini iddia ederek, su ile temas eden, boru kesilerek araya ek olarak monte edilen aparatların daha etkili olduğu, boru dışına monte edilen aparatların etkisiz olduğu konusunda yanıltıcı bilgiler vermektedirler. Bunu kullanıcı olarak test etmeniz oldukça kolaydır. 10-20 cm boyunda bir boru parçası alıp aparatımızı bu borunun dışına monte ettikten sonra demir veya benzeri mıknatısla etkileşime giren bir metal çubuğu bu boru içerisine sokarak kuvvetli manyetik alanın boru içerisine nufüz ettiğini hissedebilirsiniz. Su borunuz plastik türevi de olsa metal türevi de olsa manyetik alan boru merkezine geçecek ve sudaki kireç kristallerini etkileyecektir.

Bu noktada diğer bir yanılgı da mıknatıslarla etkileşime girmeyen plastik ve benzeri borular da manyetik aparatların işe yaramayacağıdır. Bu tamamen yanlış bir ön yargıdır. Çünkü burada gerekli olan borunun değil, boru içinin manyetize olmasıdır. Manyetik alan elektrik gibi iletkenlikle taşınmaz. Bildiğiniz gibi ilkokul düzeyinde deneylerle mıknatısların kağıt, tahta, plastik ve benzeri elektriksel iletkenliği olmayan maddelerin arkasındaki metalleri çektiği hepimize gösterilmiştir. Aynı şekilde plastik türevi boruların dışına yerleştirilen aparatların manyetik etkisi de boru içerisine nufüz ederek sudaki kireç kristallerini etkiler. Dolayısıyla aparatın boru kesilerek araya monte edilmesi, montaj zorluğu ve ürün maliyetini artırmaktan başka hiçbir fayda sağlamamaktadır. Bunun yanında bu tip aparatlar güvenlik riskleri nedeniyle CE belgesi alınması zorunlu ürünler grubuna girerler. Ekosu ürünleri ise hiçbir güvenlik riski taşımadığından bu gruba girmez, alet ve ustalık gerektirmeden bir kaç dakika içerisinde monte edilebilir, maliyetleri de daha uygundur. Diğer yandan gerek evsel gerek endüstriyel uygulamalarımızın %90 oranında kısmı plastik türevi ve paslanmaz çelik borular üzerine dıştan monte edilen aparatlarla yapılmış ve %100 başarılı sonuçlar alınmıştır. Resmi ürün testlerimizde de her tip boru üzerinde aparatın işlevselliği kanıtlanmış ve raporlanmıştır.

MALİYETİ NEDİR?

EKOSU aparatları için sadece bir kere ücret ödersiniz. Bu ücret bir kaç aylık kireç önleyici kimyasal bedeline denktir. Oldukça makul fiyatlarla satın aldığınız EKOSU aparatı hiçbir kimyasal madde ve enerji sarfetmeden kirecin zararlı etkilerinden sizi kurtarır. Evsel ürünlerimizin fiyatlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz. Endüstriyel ürünler için keşif ve teklif talep edebilirsiniz.

PİYASADA UYGULAMA ÇAPI AYNI OLMASINA RAĞMEN ÇOK FARKLI FİYATLARI OLAN VAR. NEDEN?

Manyetik kireç önleyici ürünler görünüşte ikiye ayrılmaktadır. Ürünümüz gibi borulara dıştan monte edilen ürünler ve su borunuz kesilerek araya sokulan boru tip ürünler. Bu boru tip ürünlerde de dıştan monte edilen ürünlerde de aslında aynı tip mıknatıslar aşağı yukarı aynı miktarlarda kullanılmaktadır. Mıknatısın borunun içinde olması veya suyla temas etmesi ürünün işlevi açısından sonucu değiştirmemektedir. Mıknatısların tahta, kağıt, plastik gibi nesnelerin diğer tarafına manyetik alan geçirebildiklerini ilkokullarda yapılan deneylerden hatırlarsınız. Dolayısıyla eğer mıknatıs yeterince güçlü ise, plastik boruları kesip mıknatısı içine sokmakla mıknatısı dış yüzeye yerleştirmek arasında fark olmayacaktır. Ancak boru tip ürünlerin pazarlanabilmesi için bunun aksi bir tüketici algısı oluşturulmuştur. Bu ürünlerin rağbet görmesiyle de fiyatlar anlamsızca yükselmiştir. Oysa bu ürünlerin maliyeti diğerlerinden dıştaki boru maliyeti kadar farklıdır. Aynı çap borular için %10-20-30 değil, 5-10 kat yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyoruz. Boru tip ürünlerdeki maliyet farkı kesinlikle bunu açıklayacak bir fark değildir. Diğer yandan bazı tanınmış beyaz eşya üreticileri de marka güvenine dayanarak bu ürünlerin fiyatını artırmaktadır. Kendilerinden fason üretim talebi aldığımız, istedikleri üretim ölçütlerine bakınca ürünlerinin manyetik yetersizliğini fark edip taleplerini geri çevirdiğimiz bazı firmalar bu yetersiz ürünlerini ürünlerimize eşdeğer veya daha yüksek fiyatlarla satmaktadırlar. Kısacası bu ürünlerdeki fahiş fiyat politikaları tüketicinin bilinçsizliğine ve ürün özelliklerini test edemeyecek olmasına dayanmaktadır. Firmamız üretime başladığı 2000 yılından bu yana sunî piyasa akımlarına kapılmaya direnmekte, ürünü en basit ve işlevli haliyle, dolayısıyla en makul ücretle sizlere sunmaya gayret etmektedir.

Sizleri, sağladığı müşteri kabulü ve memnuniyetiyle bu pahalı ürünler karşısında 20 yılı aşkın süredir direnen bir ürün varken neden yüksek ücretler ödeyeceğinizi sorgulamaya davet ediyoruz.

KULLANIM ÖMRÜ NE KADARDIR?

EKOSU, permanent magnet (devamlı manyetik) denilen özel mıknatıslarla üretilmiştir. Bu mıkatısların tesir süresi yüzyıllarla ifade edildiğinden kullanım ömrü sınırsızdır. Aparatların darbe alması, bütünlüğünün bozulması ve yüksek sıcaklığa maruz kalmaları dışında hiçbir dış faktörden etkilenmeden, bakım, onarım veya takviye gerektirmeden ömür boyu kullanabilirsiniz.

EKOSU’DAN GEÇEN SUYUN İÇİLMESİNDE BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Aksine. Manyetize suyun içilmesinin faydaları hakkında yurtdışında birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmalar neticesinde olumsuz hiçbir özelliğine rastlanmamış, faydaları görüldüğü için manyetize şişelerde içme suları satılmaya başlanmıştır. “Magnetized drinking water” anahtar kelimesi ile internette kısa bir arama yaparsanız bu ürünleri görebilirsiniz. Manyetize suda kirecin ve diğer minerallerin çözünürlüğü arttığından vücudunuzda emilimi de artar ve kalsiyum ihtiyacınız açısından faydalı olur. Aynı prensiple bitki kökleri tarafından kirecin emilimi artacağı için tarımda mahsül verimi yükselir, evinizde yetiştirdiğiniz bitkilerin daha canlı, parlak ve sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Manyetize ve iyonize suyun içilmesindeki faydalarla ilgili ülkemizde de yayımlanmış kitaplar bulunmaktadır; görmek için tıklayınız.

EKOSU ARITMA SİSTEMİ MİDİR?

EKOSU mikrobiyolojik arıtma sağlamaz. İçilmez nitelikteki suyu içilir hale dönüştürmez. EKOSU temel olarak kireç ve sertlik zararlarını ortadan kaldıran bir sistemdir. Mikroorganizma bölünmesi, üremesi ve gelişimini azalttığına dair bulgular olsa da bu anlamda bir amaca tek başına hizmet etmemektedir.

EKOSU İLE ÇAYDANLIK, KETTLE, ÇAY OCAĞI GİBİ CİHAZLARDA KİREÇLENMEYİ ÖNLEYEBİLİR MİYİM?

Bu tür suyun durağan olarak kaynatıldığı noktalarda kireçlenmeyi önlemek için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Ekosu etkisine maruz kaldıktan sonra hazneye giren sudaki kireç yüzeylere yapışamayacaktır. Haznedeki suyun içerisinde kireç parçacıklarının yüzer vaziyette kaldığını göreceksiniz. Tabii ki gözle görülemeyecek parçacıklar da olacaktır. Bunlar bir süre suda asılı kalır. Ancak işiniz bittiğinde, suyu hazne içerisinde bırakırsanız ve bir dahaki kaynatma için tekrar su ilave ederseniz ve bu böylece devam ederse zamanla sudaki kireç konsantrasyonu artar, kireç eski, olağan moleküler yapısına döner ve cidarlara tutunmaya başlar. Bu nedenle her kaynatmadan sonra haznede kalan suyu boşaltıp, hazneyi soğuk su ile çalkalamanız ve suyu döküp, boş olarak bırakmanız gerekir. Bu şekilde kireci cidarlara tutunmadan uzaklaştırmış olursunuz. Suyun akış halinde olduğu noktalarda ise böyle bir sorun yoktur. Su uzunca bir süre tesisatta durağan olarak kalsa ve kireç kalsit kristal yapısına dönse dahi, cidara tutunan ince tabaka, tekrar akış başladığında manyetize suyun aşındırıcı ve çözücü etkisi ile çözünerek suya karışır ve atılır.

EKOSU NERELERDE KULLANILIR?

EKOSU, evlerde, fabrikalarda, otellerde, havuzlarda, tarım alanlarında suyun geçtiği her yerde kullanılır. Sanayide buhar kazanları, plastik enjeksiyon makineleri soğutma hatları, gıda prosesleri, ısı değiştiriciler, yağmurlama, duşlama üniteleri, su soğutmalı tüm makineler, tüm su tesisatları, sulama kanal ve tesisatları, damlama tesisatları, fıskıyeler, hidroforlar, yıkama makineleri, tekstil boyama üniteleri uygulama alanlarımızdır. Çamaşır, bulaşık makineleri su giriş hortumları, bahçe hortumları, musluklar, daire ve bina ana su girişleri, havuz, şebeke ve endüstriyel tesislerde bulunan su boruları ve benzeri her çapta ve yapıda boruya uygun aparatlar üretilmektedir.

HANGİ TİP BORULARA MONTE EDİLEBİLİR?

Ekosu aparatları; kurşun, galvaniz, paslanmaz çelik, bakır ve benzeri tüm metal borulara ve plastik türevi borulara monte edilebilir. Plastik ve benzeri mıknatıslarla etkilenmeyen (diamanyetik) maddelerden imal edilmiş borularda bu sistemlerin işe yaramayacağı yönünde yanlış bir inanış vardır. Bu inanış mıknatısın etkisinin elektrik gibi iletildiği düşüncesine dayanır ve bu yüzden yanlıştır. Burada söz konusu olan mıknatısla etkileşim veya iletkenlik değil geçirgenliktir. Bildiğiniz gibi ilkokul eğitimimizde mıknatıslarla ilgili öğrendiğimiz ilk şeylerden biri tahta, plastik, kağıt gibi maddelerin arkasından dahi bazı metallerle etkileşime girebildikleridir. Plastik türevi borular üzerine yerleştirilen aparatlarımız da aynı mantıkla borunun içerisine nüfuz eden bir manyetik alan oluştururlar. Bu sayede boru içerisinden geçen sudaki kireci de etkileyebilirler. Paslanmaz çelik ve benzeri bazı metal borularda aynı şekilde mıknatısla etkileşime girmezler ancak manyetik alan içlerine nüfuz eder. Bunu test etmek çok kolaydır. 20-30 cm uzunluğunda bir boru kestirip aparatı üzerine monte edebilir ve boru içerisine demir bir çubuk sokarak ne denli kuvvetli bir manyetik alan oluştuğunu rahatlıkla hissedebilirsiniz. Merkezlerimizde bu manyetik aan gauss metreler ile ölçülerek de gösterilmektedir. Mıknatıslarla etkileşime giren (paramanyetik) maddelerden üretilmiş borularda ise borunun mıknatıslanması ve aparatın manyetik etkisini kendi bünyesinde oluşturması söz konusudur. Bu halde de istediğimiz etki sağlanır ve aparat işlevini yapar. Dolayısıyla her tip boru üzerinde aparatlarımız kullanılır ve işlev görür.

KİRECİ NEREDE BİRİKTİRİYOR?

EKOSU, kireci filtre etmez, sudan ayrıştırmaz, herhangi bir yerde biriktirmez. Sudaki kirecin fiziksel yapısını yüksek yoğunluklu manyetik alan etkisi ile değiştirerek, yüzeylere tutunamaz hale getirir ve bu sayede akan suyla birlikte atılmasını sağlar. Bu suyun kullanımı sırasında da kirecin olumsuz etkileri hissedilmez.

EKOSU APARATI MIKNATIS İÇERİYORSA SUDAKİ DEMİRİN BORU İÇERİSİNDE TUTULMASINA VE BİRİKMESİNE NEDEN OLUR MU?

Hayır. Sudaki demir ve benzeri minareller + veya – elektron değerliğinde olup iyon veya katyon halinde bulunduklarından, hiçbiri mıknatıs ile etkileşime girmez. Manyetik özellikleri yoktur. Dolayısıyla borunuzda demir tutulması, birikmesi olmaz.

BAZI FİRMALAR ÜRÜNLERİNDE KULLANILAN MIKNATISLARIN GAUSS DEĞERLERİNDEN BAHSEDİYORLAR. BU NEYİ İFADE EDER?

“GAUSS” manyetik alan şiddeti birimidir. Bir mıknatısın yaydığı manyetik alanın şiddetini belirtir. Dünyada dört binden fazla mıknatıs çeşidi olduğu bilinmektedir. EKOSU ve benzeri ürünlerde kullanılan NdFeB (kısaca neodmiyum olarak ifade edilir) mıknatıslar neodmiyum, demir ve bor minerallerinden üretilen, sıradan mıknatıslara göre gauss şiddeti oldukça yüksek olan, özel süperiletken mıknatıslardır. Bu kategori içerisinde de bir çok çeşitler vardır. Bu çeşitler arasındaki en temel farklar ısıya dayanıklılık ve manyetik alan şiddetlerindedir. Neodmiyum mıknatısların manyetik alan şiddetleri 10.8 ila 13.7 kg (kilogauss) aralığında değişir. Bu rakamlar genellikle 10800 gauss, 13700 gauss olarak ifade edilir. Mıknatısların gauss şiddeti bu tür ürünlerde önemli bir faktör olmakla birlikte, ürünün kalitesini veya faydalı olup olmayacağını belirleyen tek faktörmüş gibi ifade edilmesi doğru değildir. Zira mıknatısın aparat içerisindeki yerleşimi, ebatları, kutupsal özellikleri, manyetik alanın aparat dışına veya boru içerisine nüfuz etme oranı, suyun debisine bağlı olarak boru üzerindeki uygulama alanının hesaplanması gibi bir çok faktör söz konusudur. Bu bilgilere sahip olunmadan ve dikkat gösterilmeden yapılan bir üretimde gauss gücü yeterli veya daha yüksek bir mıknatıs dahi kullanılsa sonuç alınamayabilir, ve hatta olumsuz sonuçlar doğabilir. Diğer yandan, firmalar tarafından ifade edilen bu gauss ölçülerinin tüketici tarafından ölçülmesi, söylenenlerin doğru olup olmadığının tespit edilmesi de mümkün değildir. Dolayısıyla bu tip bir ürün alırken tüketicilerimizin dikkat etmesi gereken nokta; ürünün işlevselliğini ve faydalarını kanıtlar nitelikte resmi ve tarafsız bir merci tarafından yapılmış bir test çalışması ve bu çalışmanın raporu olup olmadığıdır. Zira bu tür testlerde mıknatısların gauss gücüne değil, aparatın işlevine bakılır. Ürün bir tesisat üzerinde kullanılarak kireçlenmeye karşı etkileri gözlemlenir, deneysel metodlarla ölçülür, tespit edilir ve raporlanır. Gauss rakamları telafuz ederek ve diğer ürünlerin bu mıknatıslarla üretilmediğini iddia ederek haksız rekabet yapan, aynı zamanda da tüketicilerimizin konuyla ilgili bilgisizliğinden faydalanma niyeti taşıyan bu tür beyanlara itibar edilmemesi gerekmektedir.

PİYASADA CE VE BENZERİ BELGERİ OLDUĞUNU İDDİA EDEN FİRMALAR VAR. BU NE DERECE DOĞRUDUR? BU ÜRÜNLERDE HANGİ BELGELER ARANMALIDIR?

EKOSU ve benzeri aparatlar elektrikle çalışmamakta, elektronik aksamlar içermemekte ve bununla ilgili güvenlik riskleri bulunmamaktadır. Ayrıca EKOSU aparatları tesisat boruları kesilerek tesisata eklenen boru donanımlarından olmadığından ve akışkan (su veya benzeri) ile direkt temas halinde olmadıklarından basınçlı ekipmanlar sınıfına da girmemektedir. Bu nedenlerle bu ve benzeri ürünlerin ELEKTROMANYETİK UYUMLULUK, BASINÇLI EKİPMANLAR YÖNETMELİĞİNE UYUMLULUK, CE BELGESİ gibi belgelere sahip olması gerekmediği gibi mümkün de değildir. Bu belgeye sahip olması gereken ürünler sınıfına giren manyetik kireç önleyicilerin ise bu belgelere sahip olması, sistemin kireç önleyici özelliğini ispat etmez, sadece güvenlik riski teşkil etmediğini ve standartlara uygun üretildiklerini gösterir. Manyetik kireç önleyici bir cihazın işlevselliğini kanıtlayan belgeler ancak üniversite ve benzeri resmi test ve analiz mercilerinin verdiği teknik raporlardır. CE ve benzeri standart belgelerine sahip olduğunu beyan ederek diğer ürünlere üstünlük sağlamak, tüketici tercihinde öncelik kazanmak niyetinde olan firmalar yanıltıcı bilgiler vererek tüketicilerimizin bilinçsizliğinden faydalanmaktadırlar. Bu ve benzeri ürünlerin güvenilir olup olmadığını tespit etmek üzere ürünün işlevselliğini, faydalarını ortaya koyan bilimsel raporlar ve T.C. SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI onaylı garanti belgesi aranmalıdır. Piyasada bu belgelere sahip olmadığı halde CE ve benzeri kalite veya standart belgelerine sahip olduğunu beyan eden ürünler bulunmakta, bu bahsi geçen belgeler ürünün işlevsel özelliklerini veya faydalı olacağını garanti etmemektedir. İhracat yaptığımız Avrupa ve Arap ülkelerindeki alıcı firmalar dahi CE belgesi aramamakta, Avrupa ve Amerika ülkelerinde satılmakta olan onlarca benzer üründe de CE belgesi bulunmamaktadır. Hal böyleyken iç piyasada ürünlerde CE aranıyor intibası uyandırmak bazı firmaların ürünlerine öncelik kazandırmak amacıyla yürüttüğü bir politikadır. Aşağıda ilgili resmi kurum olan TURKAK tarafından yayınlanmış olan CE taşıması gereken ürün grupları listesi verilmiştir. Ürünlerimiz bu gruplara dahil değildir.

CE İşareti Taşıması Gereken Ürün Grupları için tıklayınız…